Jak vybrat zahradní traktor

Jak vybrat zahradní traktor

Vyznat se v dnešní nabídce není nic jednoduchého. My však víme, jak na správný výběr zahradního traktoru vyzrát!

Vlastníte-li dům se zahradou a váš trávník čítá stovky, ba dokonce tisíce metrů, není běžná rotační sekačka tím nejlepším řešením. Posekat s ní např. takových 2000m2 znamená spoustu kroků nejen za sekačkou samotnou, ale i kroky absolvované při vysypávání sběrových košů např. na kompost. O spoustě času, který touto činností strávíte, už raději vůbec nemluvě. Přesně v takovém případě se vám vyplatí pořízení zahradního rideru nebo traktoru. Ten navíc pomůže nejen s údržbou trávníku.

Vyznat se v dnešní nabídce není pro běžného uživatele nic jednoduchého. My vám však poradíme, jak na správný výběr zahradního traktoru vyzrát. Jedná se přeci jen o nemalou investici, a tak je zvolení toho nejoptimálnějšího stroje obzvláště důležité. Pojďme si tedy projít ty nejzákladnější aspekty.

 

 

Velikost, povaha a členitost plochy

S velikostí sečené plochy je spojena šířka záběru stroje. Pro menší plochy postačí záběr kolem 80 cm s jednonožovým žacím ústrojím, u rozlehlejších pozemků lze pak volit šířku záběru až zhruba do 140 cm. Takto široký záběr už zajišťují dva nebo tři rotující nože. Stejně jako u všech sekaček i zde platí, že čím širší záběr, tím dříve budete mít posekáno. Pokud byste využívali váš zahradní traktor výhradně na sečení trávy, vyplatí se již od 1500m2. Pokud jej však využijete i pro další činnosti, které si níže uvedeme, je rozumné si jej pořídit i při menších výměrech.

Co se povahy plochy týče, je dobré si uvědomit, zda máte pozemek rovný bez větších terénních náklonností, či zda obsahuje i šikmé plochy jako kopce a stráně. Zatímco na rovinaté povrchy postačí traktor s pohonem zadních kol, na kopcovité pozemky jsou vhodnější traktory s pohonem 4x4, tedy s pohonem všech čtyřech kol, případně i traktory vybavené tzv. uzávěrkou diferenciálu. Ta se postará o rovnoměrný přenos hnací síly na levé i pravé kolo, což využijete např. právě při prudkém stoupání.

 

 

Pro velmi členité plochy, tedy trávníky osázené stromy nebo trávníky obsahující spoustu okrasných prvků či květinových záhonů, jsou pak vhodné především modely s velmi malým poloměrem otáčení. Čím menší poloměr otáčení, tím snáze takové objekty obkroužíte a obsečete. Důležitá je také volba mezi riderem a klasickým zahradním traktorem. Rozdíl mezi riderem a traktorem jsme si již vysvětlili v jednom z předchozích článků. Pokud si rozdíl chcete osvěžit, konkrétní část článku naleznete zde.

 

Motorizace a převodovka

Tím nejdůležitějším aspektem je volba adekvátního výkonu motoru. Do zahradních traktorů se montují jednoválcové a dvouválcové motory o různých výkonech. Malé zahradní traktory, navržené výhradně či především pro sekání trávy, bývají vybaveny jednoválcovými motory o výkonu kolem 11 koňských sil. Ty pro pohon stroje s jedním žacím nožem postačují. Robustnější stroje disponující velkou šířkou záběru, vícenožovým žacím ústrojím, či náhonem 4x4, již potřebují dvouválcový motor, jehož výkon může být až 28 koní. Takový motor má mnohem větší krouticí moment dodávající potřebnou sílu.

Dvouválcové motory už bývají většinou vybaveny tzv. tlakovým mazáním. To je bezpodmínečně nutné právě u kopcovitých terénů, kde běžný mazací systém selhává. To by v důsledku přineslo zadření motoru, tedy jeho velmi vážné a finančně velmi nákladné poškození.

Důležitá je také značka pohonné jednotky. Rozhodně se vyplatí důvěřovat renomovaným značkám, jakou je například Briggs & Stratton, Honda nebo i další, jejichž kvalita a dlouhá životnost je nespočetněkrát ověřena.

 

 

Stejně důležitým aspektem, jakým je motor, je také převodovka. Její typ se výrazně podepisuje na komfortu používání stroje. Ve většině případů se používají dva hlavní typy převodovek – hydrostatická a manuální.

Jak ze samotného názvu vyplývá, u manuální převodovky musí obsluha stroje řadit potřebné rychlosti vždy ručně. Přeřazení z jedné rychlosti na druhou většinou vyžaduje úplné zastavení jízdy a nový rozjezd na nový rychlostní stupeň. To v případě vyšších rychlostních stupňů nebývá tak jednoduché, neb s vyšším zařazeným stupněm klesá přenášený výkon. To je obrovskou nevýhodou např. v případě, že za traktorem táhnete plně naložený přívěsný vozík. Na rozjezd potřebujete sílu, ale poté byste zase velmi rádi ocenili rychlost.

Oproti tomu hydrostatická převodovka je plně automatická. Ovládá se pouze dvěma pedály, jedním pro jízdu vpřed, a druhým pro jízdu vzad. Čím více patřičný pedál přišlápnete, tím rychleji stroj jede. Princip hydrostatické převodovky je založen na čerpadle, které čerpá kapalinu do hydromotoru, který otáčí přes diferenciál pojezdovými koly. Hydrostatická převodovka je samozřejmě o něco dražší, oproti tomu je však potřeba zmínit velice komfortní a jednoduché ovládání stroje.

 

 

Výbava stroje a jeho další funkce

Stejně jako u klasických rotačních sekaček, i u traktorů se porovnává počet funkcí spojených s jeho hlavním účelem, tedy sečením. Traktor může trávu mulčovat, vyhazovat do boku nebo dozadu, či klasicky sbírat do koše. Některé funkce mohou být využitelné pouze s konkrétními doplňky, které je potřeba někdy dokoupit extra – např. mulčovací vložku, která se vkládá do zadního výhozového komínu, nebo deflektor, který se dává místo koše a usměrňuje odhozenou trávu směrem k zemi.

Když už jsme zmínili zadní výhozový komín, velice důležitá je jeho šířka a tvar. Pro snadný průchod trávy komínem a úplné naplnění koše travou je důležité, aby byl komín co možná nejširší a jeho tvar byl pro proudění plynulý. Úzké a lomy nešťastně obohacené komíny se velmi často ucpou, obsluha stroje pak musí zastavit, vypnout motor a z komína ručně vyprostit zaseknutou trávu. Mnohdy je potřeba traktor i otočit na bok pro snazší přístup.

Velice příjemnou výbavou je elektromagnetický spouštěč žacího ústrojí. Je-li jím traktor vybaven, uvedete nože do chodu pouhým stisknutím tlačítka. V opačném případě ke stejné funkci slouží páka, která však při spouštění a vypínání klade nemalý odpor.

U zahradního traktoru můžete dále nalézt, podobně jako u osobních automobilů, tempomat, posilovač řízení či palubní počítač, hlídající všechny důležité funkce stroje. Královské modely zahradních traktorů jsou pak vybaveny podobně, jako jejich velcí bratři, traktory sloužící v zemědělství. Mohou mít přední i zadní náhon od motoru pro pohon dalších zařízení, tzv. hydraulické šavle nesoucí a zvedající přídavné stroje, hydraulické přípojky a další vymoženosti.Obzvláště ženy ocení elektrické či hydraulické vyklápění sběrového koše. Manuální vyklopení velkoobjemového sběrného koše plného mokré trávy pomocí ruční páky také není nic, co by se zvládlo zcela lehce. Takovýto doplněk však naleznete až u strojů vyšší třídy.

Byť se to nezdá, výbava zahradního stroje může být skutečně velmi široká a různorodá. Míra výbavy je však vždy úzce spjata s pořizovací cenou stroje. Není proto v žádném případě na škodu, když si předem stanovíte, kolik jste zhruba ochotni do stroje investovat.

 

 

Příslušenství

Zahradní traktor není jednoúčelové zařízení pro sekání trávy. Ve spolupráci s patřičným příslušenstvím může vykonávat celou řadu dalších úkolů a to po celý rok. K traktoru můžete připojit vozík a na něm vozit dříví, bedny se sklizeným ovocem či zahradní odpad. Po připojení rozmetadla můžete sít trávu nebo hnojit půdu, v zimě pak můžete s rozmetadlem provádět posyp chodníků solí či pískem. Trávníků prospívá nejen sečení a hnojení, ale také válcování, provzdušnění, vertikutace či vyčesávání mechu. I pro tyto činnosti existují za zahradní traktory patřičná přípojná zařízení.

V zimním období pak oceníte možnost připojení sněhové radlice či rotačního kartáče. S jejich pomocí odklidíte bez jakékoliv námahy každou sněhovou nadílku. Rotační kartáč může uklízet chodníky i v létě či na podzim, a nejeden náš zákazník používá sněhovou radlici k snazšímu rozprostření materiálu při výstavbě zahradních prvků. Krásně s ní lze např. rozhrnout jemnou štěrkovou drť, která se používá pod zámkovou dlažbu.

 

Na co rozhodně nezapomenout

Popsali jsme si celou řadu faktorů, které hrají svou roli při výběru. Na co bychom však v žádném případě neměli zapomenout je kvalita výrobku, jeho životnost, dostupnost náhradních dílů a servisních oprav, ať už záručních či pozáručních.

V dnešní době je trh zaplaven celou řadou nekvalitních výrobků pocházejících z různých, nechvalně znějících míst světa, zahradní traktory nevyjímaje. Každou chvíli můžete zaznamenat velice výhodnou nabídku na traktor, který dobře nejen vypadá, ale je také velmi dobře vybaven. Jeho cena je v porovnání s renomovanými značkami mnohdy výrazně nižší. Co ovšem poznáte až po nějaké době je kvalita daného výrobku. Nedokonalé zpracování, použití nekvalitních materiálů – klasicky např. kuličková ložiska, hřídele, ocel, z níž jsou vyrobeny žací nože, křehké plasty atd. Když se k těmto jevům přidají velmi dobře sepsané záruční podmínky, špatná či nulová dostupnost náhradních dílů a neochota jakéhokoliv střediska přijmout takový stroj do pozáruční opravy, může se stát z původně velmi dobré nabídky velmi špatná investice.

 

 

Stroj za řády desítek tisíc korun si nebudete pořizovat, aby vám sloužil rok nebo dva. Většinou se s jeho využitím počítá na mnohem delší dobu. Je proto dobré takovouto techniku vybírat u skutečných specialistů, kteří poskytnou perfektní předprodejní i poprodejní servis. Na začátku vám vše vysvětlí, ukážou a předvedou. Samozřejmostí je možnost vyzkoušení stroje, o který se zajímáte, přímo v praxi. V případě, že si jej zakoupíte, bývá obvyklý dovoz stroje na místo určení, jeho sestavení, zprovoznění a zaškolení obsluhy. Servis techniky přímo na vaší zahradě a posezónní servisní prohlídky ZDARMA jsou pak již známkou skutečně dobrého prodejce.

 

Naši nabídku zahradních traktorů a riderů naleznete ZDE.

 

Není-li pro Vás koupě tím správným řešení, např. pokud potřebujete využít zahradní traktor jen několikrát do roka, navštivte naši prodejnu a můžete si jej půjčit na jak dlouhou dobu budete potřebovat. Třeba na den, třeba na týden. To je již na vás. Přehled námi půjčované zahradní techniky naleznete ZDE.

 

Chcete ještě více? Podívejte se na videa o traktorech značek HONDA, WISCONSIN, SNAPPER a STIGA, jichž jsme také autorizovaným prodejcem.

 

  

  

 

Přečtěte si také články:

Jaký druh sekačky vybrat

Jak vybrat rotační sekačku

Jak vybrat nejlepší robotickou sekačku

Návrhy a realizace systémů robotických sekaček

 

Odeslat článek známému   Vytisknout