Návrhy a realizace systémů robotických sekaček

Návrhy a realizace systémů robotických sekaček

Uvažujete o robotické sekačce? Pak byste si určitě neměli nechat ujít tyto informace...

 

První robotické sekačky spatřily světlo světa již v první polovině 90. let 20. století. K jejich masivnímu rozšíření však začíná docházet až o 20 let později, kdy se stává jejich technologie skutečně vyspělou a zároveň cena snáze dostupnou. Díky tomu dnes robotické sekačky nepracují jen za vysokými milionářskými zdmi, ale takřka na každé druhé zahradě.

Samotné zakoupení robotické sekačky a její položení na trávník však, bohužel, nestačí. První náraz kosy na kámen může nastat již u samotného výběru vhodného modelu. Ten není zcela jednoduchý, protože na trhu dnes existuje již poměrně hodně výrobců, kteří nabízejí různé modely v rozličné kvalitě a ve značném cenovém rozpětí. Málo kdy má běžný uživatel takové zkušenosti, aby byl schopen samostatného výběru. Druhý nárazem pak může být pracnost a složitost instalace celého automatizovaného systému.

 

Mýty a fakta o snadné instalaci

Především různé e-shopy zasílající zboží jen na dálku přesvědčují zákazníky o tom, že si realizaci zvládnou udělat zcela sami, že je to velmi jednoduché a vše potřebné je k tomu v krabici přiloženo. Zde si je potřeba uvědomit, že e-shopy ani jinou možnost nemají, než hrát na tuto notu. Pokud by totiž zákazníka seznámili s instalačními úskalími předem, pravděpodobně by produkt vůbec neprodaly. Navíc zpravidla o robotických sekačkách nevědí víc, než napíše výrobce na krabici.

Ano, je pravda, že instalace systému na malé pravidelné ploše není nikterak náročná. Ano, je pravda, že některé modely robotických sekaček jsou předprogramované již od výrobce. Ano, je pravda, že základní množství signálního kabelu a příslušenství bývá součástí dodávky. Tato tři ano však v žádném případě neznamenají, že si danou instalaci zvládne udělat vždy každý sám tak, aby byl s výsledkem spokojen.

 

 

Z naší praxe víme, že se ideální podmínky pro snadnou instalaci svépomocí naskytnou na zahradách málokdy. Většinou se jedná o instalaci systému na stovkách metrů čtverečních zelené plochy, na které bývá mnoho míst, na které sekačka vjet nesmí – květinové či zeleninové záhony, stromy, jezírka a bazény atd. Objet musí sekačka i všechny ostatní statické překážky jako např. dětská pískoviště a jiná herní zařízení. Tyto situace jsou samozřejmě řešitelné, avšak je nutno použít správnou logiku kabelových smyček, abychom sekačce nezamotali hlavu a ona některé části nevynechávala. Proto se na začátku každé realizace kreslí projekt položení signálního kabelu, který zároveň dělí sekačce zahradu na jednotlivé logické celky, které mohou mít různé parametry sečení.

Signální kabel u pozemku o rozloze cca. 1000 m2 s obvyklým množstvím nesečených ploch čítá řádově stovky metrů délky a tak i jeho správné uložení obnáší poměrně hodně velké úsilí, mělo-li by se dělat ručně. Opět se můžete setkat s názorem, že signální kabel stačí položit jen na povrch trávníku, že časem zaroste. To je také pravda, ono to stačí, ovšem ten, kdo kvůli svému trávníku investuje desítky tisíc do robotické sekačky, se zpravidla o trávník stará i ostatními způsoby – např. jarní a podzimní vertikutací. V tu chvíli kabel jen na povrch uložit nejde a je potřeba jej uložit ideálním způsobem, tedy zhruba 5 cm pod povrch. Firmy zabývající se profesionálně dodávkou systémů robotických sekaček mají na tuto činnost speciální stroj, který dokáže signální kabel do dané hloubky položit, aniž by viditelně poškodil trávník.

 

Výborného výsledku dosáhnete jen s dobrým partnerem

Dobrý prodejce robotických sekaček dá pozor na všechny aspekty, které je potřeba vyhodnotit, a ty promítne do výběru vhodného stroje. Navíc má jednotlivé modely vyzkoušené v praxi, a tak ví, kterým prodejním údajům jednotlivých výrobců věřit, a které je potřeba brát, řekněme, s určitou rezervou.

 

Není nic horšího, než nepovedená investice

Byť cenový práh robotických sekaček za poslední roky hodně klesl, stále se jedná o nemalý výdaj v řádech desítek tisíc korun. Je proto naprosto pochopitelné, že za ně zákazník očekává perfektní výsledek. My si to plně uvědomujeme, a proto se vždy snažíme o to, aby finanční prostředky vložené do našich rukou přinesly zákazníkovi vyslovenou radost z dobré investice.

 

Co pro to děláme?

Stanovili jsme přísné interní pravidla jak pro samotné zařazení nových modelů robotických sekaček do našeho sortimentu, tak pro prodej těchto strojů zákazníkům.

 

Neprodáváme vše, co je na trhu dostupné

Naši zahradní specialisté nejprve vždy absolvují potřebná technická školení výrobce pro daný model sekačky. Chceme-li totiž objektivně nový stroj posoudit v praxi, musíme být schopni jej perfektně naprogramovat. Výborná znalost obslužného softwaru je neméně důležitá i při samotné aplikaci stroje na zahradě zákazníka. Ten výrobce, který by školení pro své prodejce nedělal, u nás vůbec nedostane šanci.

Každý nový model poté prochází naší vlastní zatěžkávací zkouškou. Pro tento účel máme vyhrazeno několik zcela odlišných travních ploch - testovacích zahrad, na nichž testujeme deklarované vlastnosti sekaček. V reálu tak ověříme např. skutečnou svahovou dostupnost stroje, ideální velikost udržované plochy, výdrž baterií či schopnost kvalitně posekat velmi členitý půdorys. Podle výsledku těchto testů vyhodnotíme, zda budeme daný výrobek vůbec prodávat, a pokud ano, tak pro jaké typy instalací jej zákazníkovi doporučíme. Vycházíme z toho, že nenasadíme-li nevhodný model, nemůžeme mít nespokojeného zákazníka.

 

Doporučení vhodného stroje podle zkušeností z praxe

S každým zákazníkem, který projeví zájem o pořízení systému robotické sekačky, pečlivě procházíme veškerá výběrová kritéria. Nezajímá nás jen velikost plochy, ale také její členitost, povaha, rychlost růstu trávy a v neposlední řadě speciální nároky zákazníka. Vyžaduje-li to situace, absolvujeme i předprodejní návštěvu na zahradě zákazníka, abychom si byli jisti výběrem ideálního stroje. Teprve potom doporučíme odpovídající typy, které by bylo vhodné nainstalovat. Mají-li některá řešení jakákoliv úskalí, samozřejmě na ně zákazníka upozorníme předem.

 

Nikdy nenecháme zákazníka na holičkách

Ať už se náš zákazník rozhodne pro instalaci svépomocí, či pro dodávku systému na klíč, vždy pro něj uděláme maximum.

Při svépomocné variantě poskytujeme celou řadu obecných tipů a rad, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku. Zákazník má možnost si objednat i jen určitou část naší práce, např. tvorbu projektu pokládky signálního kabelu.

Dodávka systému na klíč je pro nás příležitostí, které si maximálně vážíme. Uvědomujeme si, že nám tím zákazník projevuje svou důvěru a očekává od nás perfektní výsledek. Proto přistupujeme ke každé realizaci s vědomím, že dobře odvedená práce a spokojený zákazník vytvoří naší společnosti další pozitivní referenci.

 

Jak dodávka systému na klíč probíhá?

Realizace zakázky probíhá v následujících krocích:

  • Obhlídka zahrady zákazníka, náčrtek půdorysu, zakreslení statických překážek a nesečených ploch, zaměření potřebných kót
  • Prodiskutování představ a nároků zákazníka na funkčnost systému
  • Doporučení vhodného modelu robotické sekačky, vypracování cenové nabídky
  • Vypracování projektu pokládky včetně rozdělení na jednotlivé sekce, jsou-li potřeba
  • Realizace zakázky – pokládka signálního kabelu speciálním strojem, instalace domovské stanice, konfigurace sekačky
  • Testovací provoz a případná úprava programu
  • Seznámení zákazníka se systémem, proškolení v ovládání a údržbě

 

 

Uvažujete vážně o koupi robotické sekačky? Chtěli byste vidět její provoz naživo? I to není problém. Po dohodě vás můžeme přivítat na některé ze zahrad, která je robotickou sekačkou sečena, a kde instalaci prováděla naše společnost.

 

Podívejte se na naši nabídku robotických sekaček.

 

 

Přečtěte si také články:

Jak vybrat robotickou sekačku

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout