Jak zatočit se spadaným listím

Jak zatočit se spadaným listím

Listí kam jen oko dohlédne. Jak jej uklidit? Jaká varianta je nejlevnější a jaká nejrychlejší a nejpohodlnější? Prozradíme vám to!

Listopad sice ještě oficiálně nenastal, ale listí už padá dávno. Většina stromů již odhodila své lístky k zemi, a i na těch vytrvalejších už se listí dlouho neudrží. A tak právě nyní je ta správná chvíle, kdy začít s jeho úklidem.

Pro mnohé vlastníky zahrad však připomíná úklid listí každoroční souboj s matkou přírodou, na který se netěší. Ten, kdo nemá v zahradě listnaté stromy, si to nedovede představit. Ale ti, kteří mají plný sad ovocných stromů nebo ti, kteří bydlí ve stromové aleji, velmi dobře vědí, o čem to je.

Možná se ptáte, zda je vůbec potřeba listí odklízet, zda jej nelze ponechat na místě, aby si s ním poradila sama příroda. Odpověď je jednoduchá. Záleží-li nám na tom, jak přežijí jednotlivé druhy zahradní vegetace zimu, musíme přiložit svou ruku k dílu. Např. trávníku vyloženě nesvědčí, aby zůstal pokryt listím přes zimu. Poškodila by ho totiž plíseň. Z trávníků se proto vždy snažíme vyhrabat pokud možno všechno listí. Přesně naopak je tomu ale u trvalek, stromů, keřů a živých plotů. Těm naopak svědčí, když k nim listí přihrnete ve vyšší vrstvě. Poslouží totiž jako ochrana před mrazem a zároveň jako hnojivo. U takových růží se doporučuje výška listí až 30 cm! Samozřejmě jej ale musíte zajistit, aby ho nerozfoukal vítr. K tomu se využívají geotextilie nebo různé sítě. Listí můžete dále využít jako izolaci kontejnerových stromků, které ponecháváte přes zimu venku, nebo jej můžete uložit na kompost. Zde však pozor! Zatímco listí z ovocných stromů, okrasných keřů a ještě třeba javorů tlí velmi dobře, jinak je tomu u listí z jírovců, ořechů a dubů. To totiž obsahuje značné množství tříslovin, takže se rozkládá velmi pomalu.

 

Z naší nabídky hrábí na listí vybíráme:

Hrábě na listí
Fiskars úzké
Hrábě na listí
Fiskars 20 hrotů
Hrábě na listí
Fiskars Solid L

Tak už víte, kde listí zůstat nemůže a kam je ho naopak potřeba přemístit. Teď už si jen říct, jak na to. Jednou z možností je odpradávna hrabání listí. K tomu slouží speciální hrábě, které jsou na tuto práci navrženy. Někoho ruční hrabání vyloženě baví a tráví tím podzimní dny. Jiní zase nemají tolik času, a tak by ocenili rychlejší způsob, jak listí shromáždit na jednom místě. V takovém případě musíte ruční hrábě nahradit efektivnější technikou.

Jednou z nich jsou zahradní vysavače a fukary. Jak z názvu vyplývá, obě funkce jsou zcela opačné. Zatímco vysavače listí vysávají do vaků, fukary listí odfukují ve směru proudění vzduchu. Samozřejmě existují stroje, které umí obě tyto funkce - tedy jak vysávat, tak odfukovat.

 

 

Jak na výběr takového stroje?

Především byste si měli nejprve uvědomit, jak velikou zahradu máte a kolik listí potřebujete odklidit. Na výběr máte totiž od malých elektrických fukarů, jejichž cena začíná kolem jedné tisícikoruny a které jsou určeny spíše pro menší plochy s menším spadem listí, až po výkonné benzínové stroje, které hravě uklidí třeba celý městský park a neomezuje vás u toho délka elektrické šňůry. Kromě typu motorového pohonu věnujte pozornost především výkonu stroje. Ten se nejčastěji uvádí v objemu nafoukaného vzduchu za časovou jednotku (m3/hod), nebo také v rychlosti prouděného vzduchu v km/hod.

Velmi důležitá je také váha stroje a jeho nesení. Přeci jen nikdo z nás nechce tahat těžký stroj „v teplých“ a ničit si přitom svá záda. Proto se u těžších, především benzínových strojů, doporučuje verze nesená na zádech pomocí kvalitního postroje. Dále je velice důležitá také vyváženost stroje – ta má velký vliv na komfort při práci. Zapomínat bychom určitě neměli na kvalitu zpracování, snadné startování u benzínových variant, velikost vaku, či možnost regulace výkonu. Ta se hodí v případě, kdy foukáte poslední lístky ke kopici, kterou si nechcete znovu rozfoukat všude kolem.

Většinu zmíněných vlastností těžko posoudíte podle obrázků nebo popisu zboží. Proto vám doporučujeme vybírat tento typ strojů vždy osobně ve specializované prodejně zahradní techniky. Jedině tam si totiž můžete stroj vyzkoušet, osahat, ověřit si kvalitu jeho zpracování, otestovat vyváženost a míru pohodlí při práci. Navíc Vám odborníci poradí s výběrem toho nejoptimálnějšího stroje pro Vaši potřebu.

 

Z naší nabídky vysavačů a foukačů vybíráme:

foukač / vysavač
STIHL SHE 71
foukač / vysavač
STIHL SH 86
foukač / vysavač
STIHL BR 200

 

Listí máme shrabané nebo sfoukané na kopici. Co s ním dál? Vysavačem ho můžete vysát do vaku. Zde je však nutné myslet na to, že se u většiny strojů při vysávání listí rozdrtí o lopatky ventilátoru. To je na jednu stranu dobré k tomu, aby se do vaku vešlo listí co nejvíce a také to pomůže rychlejšímu tlení na kompostu. Z druhé strany - pokud chcete listí použít jako přírodní izolaci k trvalkám nebo dřevinám, je lepší jej nedrtit ve vysavači, ale naložit jej na vlek zapojený za zahradní traktor, a s ním pak objet všechny záhony a plochy, které potřebují na zimu přikrýt.

 

 

Na závěr bychom rádi upozornili na to, že ve většině obcí je zakázáno listí na zahradách pálit. Stejně tak ukládání do směsného komunálního odpadu je zakázáno. Vysoké pokuty hrozí i za odvoz listí do lesa či na jiná nevhodná místa. Potřebujete-li se proto přebytečného listí nějakým vhodným způsobem zbavit, uložte jej do speciálních svozových nádob určených pro bio odpad, máte-li je ve vaší obci k dispozici, nebo jej odvezte na místo k tomu určené – do sběrných dvorů nebo do kompostárny.

 

Podívejte se na produktová videa značky STIHL:

 

  

  

 

Přečtěte si také tyto články:

Jak vybrat nejlepší vysavač a fukar na listí

Jak vybrat motorovou pilu

Vybíráme štípačku na dříví

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout