Jak pečovat o dokonalý trávník
Chtěli byste mít trávník krásně hustý a nádherně zelený? Nevíte jak na to? V článku vám poradíme všechny potřebné kroky!
Péče o trávník začíná s příchodem jara, kdy se probouzí ze zimního spánku. Pohled na něj ale nebývá v tuto dobu nijak vábný. Hnědá barva odumřelých listů, prořídlá místa, mech, či dokonce plíseň sněžná. Právě takový pohled se nám může v zahradě naskytnout. Pokud však trávníku včas a správně pomůžeme, bude se již brzy opět zelenat a po celou sezónu bude krásně hustý.
Ta správná chvíle přichází obvykle v druhé půlce března. To již bývá trávník rozmrzlý a natolik vyschlý, že se po něm dá chodit. Ručními hráběmi vyhrabeme starou trávu, mech a zbytky plevele, čímž trávníku umožníme poprvé se nadechnout.
Jakmile se teplota půdy přiblíží k průměrným 5°C, tráva se probudí a začne přijímat vodu a živiny. Tím momentem přichází na řadu další krok, kterým je první jarní hnojení. To se provádí obvykle na přelomu března a dubna a je důležité pro růst a odnožování. Potřebnými prvky jsou dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a železo. Tyto prvky obsahují např. kombinovaná travní hnojiva typu NPK. Trávník následně hnojíme pravidelně v průběhu celé sezóny až do půlky září. Frekvence je odvislá od doby účinku použitého typu hnojiva. U krátkodobých typů hnojíme zhruba každý čtvrtý až pátý týden, u dlouhodobých to bývá zpravidla jednou za 8 až 10 týdnů. Platí pravidlo, že čím více je trávník zatěžovaný, tím více je pro něj hnojení důležité. Ideální je pak hnojit rozmetadlem při zatažené obloze před příchodem deště.
Díky teplu a dodaným živinám letí tráva vzhůru. Ve chvíli, kdy dosáhne 5 - 8 cm, přichází na řadu první posečení a následná vertikutace. Trávník posečeme na výšku zhruba 3 cm s využitím sběru posečené trávy. Vertikutaci můžeme provádět buď speciálními vertikutačními hráběmi nebo s využitím motorového vertikutátoru. Zatímco po použití vertikutačních hrábí musíme celou zahradu znovu ručně shrabat, nebo vyhrabaný materiál posbírat rotační sekačkou, vertikutátory vyhrabanou hmotu rovnou sbírají do koše, kterým jsou vybaveny. Jejich použití je tak mnohem pohodlnější a rychlejší. Řeznou hloubku vertikutátoru nastavíme na 3 mm, u hodně zanedbaných trávníků na pět milimetrů.
Samotná vertikutace spočívá ve vertikálním zařezávání nožů do země, kdy nože půdu prořezávají a přesekávají travní kořeny. Díky prořezání zeminy se do půdy lépe dostávají živiny, vzduch a především voda. Přesekávání travních kořenů zase podpoří tvorbu nových výhonků, které rostou z odnožovacích uzlin. Trávník se tímto zmlazuje. Mimo to dochází při vertikutaci znovu k vyhrabávání staré odumřelé trávy, plevele, mechu a travních hub. Bezprostředně po vertikutaci sice vypadá trávník hůře, než před ní, ovšem již za pár týdnů bohatě předežene svůj původní stav, krásně se zazelená a zhoustne. Pozor však na vertikutaci provedenou příliš brzy! Po ní se bude trávník zotavovat mnohem déle, než když je provedena ve správnou dobu, tedy až když je trávník v plné vegetaci.
Následuje vyrovnání prohlubní a dosetí poškozených ploch původní travní směsí. Travní směs je dobré částečně promíchat s travním substrátem nebo kompostovou hmotou. Urychlí se tak vzejití travních výhonků. Pohrabanou směs ušlapeme přes prkénko nebo převálcujeme zahradním válcem.
Máme-li trávník zasažen velkým množstvím vytrvalého plevele, nezbývá jiná možnost než sáhnout po chemii a využít selektivní herbicid. Selektivní herbicid je látka, která zahubí dvouděložný plevel, jakým je pampeliška, bodlák, jetel, sedmikráska, popenec nebo černohlávek. Tráva je jednoděložná rostlina, proto jí herbicid vyvinutý na různé druhy dvouděložných rostlin nijak neuškodí. Na likvidaci širšího spektra plevelů se obvykle používá směs látek Starane 250 a Lontrel 300. Vždy je však nutné dodržovat návody k použití a doporučení ředění. Selektivní herbicid se používá v době plné vegetace, většinou se doporučuje jeho aplikace nejdříve po 14 dnech od prvního sečení, aby stihly narůst listy, prostřednictvím kterých rostlina látku přijímá. Účinek nepřichází hned - plevel odumírá 2 až 3 týdny po aplikaci.
Následující kroky již nejsou zcela nutné, ovšem na krásu travního koberce mají také podstatný vliv:
Provzdušnění trávníku neboli aerifikace. Pro ideální dýchaní trávníku se provádí vpichy rycími vidlemi až do hloubky 10 cm. Není-li travní plocha veliká, dá se aerifikace vidlemi zvládnout. Tato varianta je však poněkud nerealizovatelná u trávníků čítajících stovky ba dokonce tisíce metrů čtverečních. Proto existují speciální motorové stroje zvané aerifikátory, které se využívají k provzdušnění rozlehlejších travních koberců jehlovými válci. Tyto stroje jsou však poměrně drahé, díky čemuž se v praxi od provzdušňování velkých ploch upouští. Po aerifikaci se provádí zapískování trávníku křemičitým pískem. Ten se hráběmi zapraví do vpichových děr pro udržení jejich propustnosti.
Tráva je rostlina jako každá jiná a tak i ona potřebuje pravidelnou závlahu. Na pravidelnost se u přírody spolehnout nemůžeme, a tak se občas stáváme svědky toho, jak nám travní koberec schne před očima. Trávník se může dokonce zcela spálit, pokud jej bez ohledu na předpověď počasí posekáme velmi nakrátko a nastane dlouhé období sucha a horka. Víme-li dopředu o takovém období, ponecháme trávu vzrostlejší. Delší tráva totiž mnohem lépe snáší nedostatek vláhy a vysoké teploty. Řešení těchto situací nabízí automatické závlahové systémy, které zavlažují i s ohledem na množství přírodních srážek. Se správně navrženým závlahovým systémem budete mít trávník sytě zelený po celou dobu jeho vegetace.
Vzhled trávníku ovlivňují také estetické aspekty, jakými jsou tvar a rozdělení zelených ploch, integrace chodníčků, ale také úprava okrajů trávníku např. kolem květinových záhonů. Kraje trávníků můžete udržovat vyžínačem, speciální motorovou frézou nebo rýčem. Nevhodný je však klasický prohnutý rýč – na úpravu okrajů trávníku je třeba použít rýč plochý.
Pro každý trávník správná sekačka! Může se zdát, že sečení trávy nemá na vzhled trávníku žádný vliv, ovšem opak je pravdou.
Chcete-li, aby Vaše zahrada vypadala jakou louka, budete ji sekat třeba jen 3x do roka. V takovém případě ji těžko posečete jinak než sekačkou bubnovou, která je předurčena pro sečení vysoké trávy.
Pro údržbu anglických trávníků byly sestrojeny vřetenové sekačky, které trávu nesekají, nýbrž stříhají. Tráva díky tomu netrpí stresem a nezasychají jí konečky stébel.
Chcete-li mít neustále perfektně střižený trávník kdykoliv si přivedete neplánovanou návštěvu, pak sáhnete po robotické sekačce, která seče trávu neustále dnem i nocí.
Nejčastěji se však využívá pro údržbu trávníku sekačka rotační, ať již s obsluhou kráčející za ní, nebo s obsluhou sedící pohodlně na zahradním traktoru, který nese rotační žací ústrojí pod sebou. Ať tak, či tak, vždy je dobré dodržet tato doporučení:
- Trávník sekejte alespoň jednou týdně
- V případě mulčování jej sekejte častěji, třeba i obden
- Snažte se sekat trávu, když je suchá - jde to mnohem lépe
- V suchých obdobích bez zálivky sekejte méně často a nechávejte trávu delší
- Udržujte žací nůž vždy ostrý, aby se tráva sečením netřepila
Přečtěte si také články:
Jak vybrat ten nejlepší vertikutátor
Vertikutace trávníku - kdy, jak a proč
Aby zahrada neumřela žízní. Díl I. - zaléváme ručně
Aby zahrada neumřela žízní. Díl II. - automatické závlahové systémy